Шипово је добило име по шипцима који сваког пролећа роде. Овај мали град окружују предивна села - Бабићи, Пљева, Ступна, Волари, Јањ. Село Јањ, које се налази недалеко од града, добило је име по реци Јањ, која протиче тим простором. Шипово није богато фабрикама и предузећима због рата који се десио прије четрнаест - петнаест година. Када су наше линије, које су штитиле град, ослабиле, онда су ушли Хрвати и грађани Шипова су морали напустити своје домове. Освојили су наш град. Након неколико месеци Дејтонским мировним споразумом су нам вратили Шипово, али повлачећи се хрватска војска је палила и носила све што се могло запалити и однети. Остало је оно највредније - природа.
У мом граду је много места за опуштање и одмор. Најпосећенија су Ада, Парк Симеле Шолаје и извори наших дивних река које теку Шиповом као крв људским венама. Парк Симеле Шолаје је једно од лепших места. Добио је назив по народном хероју. Налази се на ушћу Лубовице у Пливу. Ада је, у ствари, други назив за речно острво, а код нас и омиљено излетиште. Испод градског базена, недалеко од Аде, је ушће Сокочнице у Пливу. Поред градског хотела река Јањ се улива у Пливу. Изнад хотела има једно брдо са којег се види цело Шипово. Види се и школа са читавом улицом Николе Тесле. До тог брда се може доћи кад се пређе преко седам мостића.
Захваљујући природи у Шипову су људи прилично срећни. Сви би желели да има довољно радних места. Ипак, кога год би питали да ли му недостаје новца, сви би рекли: "Нек' смо живи и здрави, а остало ће доћи само!"
(Софија Шарић, ученица 6. разреда)
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.